دوره های آموزشی شرکت سیسکو ، معمولا به راه اندازی شبکه های کامپیوتری در بستر سخت افزاری میپردازد .

طراحی شماتیک و ساختاربندی فیزیکی شبکه و تنظیم و راه اندازی و نگهداری روترها و سوئیچ های سیسکو از مباحث مهم این دوره های آموزشی هستند.

دوره های سیسکو


امروزه اکثر سازمان ها و شرکت های تجاری از تجهیزات سیسکو استفاده می کنند. این جامعه بزرگ از مشتریان، برای طراحی صحیح شبکه و همچنین نگهداری و عیب یابی شبکه به تخصص کافی در این زمینه نیاز دارند. شرکت سیسکو به جهت فراهم آوردن این دانش تخصصی، دوره های آموزشی سیسکو را پایه نهاده است تا متخصصین شبکه سازمان ها با گذراندن این دوره های شبکه بتوانند به دانش تخصصی لازم دست پیدا کنند. هم اکنون سیسکو در ۱۵۰ کشور دنیا مراکز آموزشی به منظور تعلیم متخصص شبکه برپا کرده است.

مزیت مدارک سیسکو


۱- متخصصین دارای مدارک سیسکو از بالاترین درآمد بین متخصصین IT در دنیا بهره مند هستند.

۲- مدارک سیسکو تایید کننده مهارت شما در شبکه است.

۳- طبق مطالعات تحقیقاتی Fairfield، فقط یک مدرک CCNA به طور میانگین ۱۶.۷ درصد افزایش درآمد سالانه را به دنبال خواهد داشت.

۴- آمار و اطلاعات موجود نشان می دهد متخصصین IT با دریافت هر مدرک سیسکو افزایش حقوق و درآمد بیشتر را تجربه میکنند.

۵- دریافت مدارک سیسکو در پیدا کردن شغل های پر درآمد شبکه و IT به شما کمک میکند.

مدارج یا سطوح گواهینامه های سیسکو


دوره های سیسکو در چهار سطح آموزشی قرار دارند.

۱- Entry

۲- Associate

۳- Professional

۴- Expert

سطح Entry

این سطح، نقطه آغازین دوره های سیسکو می باشد. شما برای شروع آموزش در سیسکو ابتدا باید از سطح Entry شروع کنید. دوره های این سطح همان طور که از نام این سطح پیداست، دوره هایی هستند که مباحث پایه و اولیه را پوشش می دهند و به نوعی نقطه ورود دانشجو به دنیای شبکه می باشد. تنها دوره تعریف شده در این سطح دوره CCT با کد آزمون ۱۰۰-۸۹۰ CLTECH می باشد. این دوره تقریبا مشابه با دوره نتورک پلاس شرکت کامپتیا یا دوره ICND1 قدیم شرکت سیسکو می باشد. دوره CCT برای تکنسین ها و پشتیبان های شبکه مناسب است. دانشجو با گذراندن این دوره می تواند به عنوان یک تکنسین شبکه استخدام شده و مشکلات شبکه را بررسی نمایند و دستگاه ها و تجهیزات آسیب دیده شبکه را تشخیص داده و با یک دستگاه سالم جایگزین نماید.

سطح Associate

دانشجو در این سطح اصول شبکه را با جزئیات بیشتر یاد میگیرد و آموزش می بیند تا بتواند از جدیدترین تکنولوژی ها و تجهیزات شبکه سیسکو در بهبود عملکرد شبکه محل کار خود استفاده کند. تنها دوره تعریف شده در این سطح دوره CCNA با کد آزمون ۲۰۰-۳۰۱ CCNA می باشد.

سطح Professional

در این سطح از دوره های سیسکو، دانشجو دانسته های خود را تکمیل کرده و به سطح حرفه ای می رسد. دوره تعریف شده در این سطح دوره CCNP با کد آزمون ۳۵۰-۴۰۱ ENCOR می باشد. البته این کد آزمون core یا اصلی است و دانشجو پس از گذراندن آن می تواند یکی از آزمون های ۳۰۰-۴۱۰ ENARSI, 300-415 ENSDWI, 300-420 ENSLD, 300-425 ENWLSD, 300-430 ENWLSI, 300-435 ENAUTO را نیز انتخاب کند. با موفقیت در آزمون دوم، دانشجو به سطح Professional می رسد و به سطح بعدی سیسکو راه پیدا می کند.

سطح Expert

این سطح بالاترین سطح و مدرک شبکه در کل دنیا شناخته می شود و فقط برخی افراد موفق به ورود به این سطح از دوره های سیسکو می شوند و تعداد افرادی که دارای مدرک اکسپرت سیسکو هستند بسیار محدود است. دوره های تعریف شده در این سطح دوره CCIE و دوره CCDE می باشد

گرایش های سیسکو


شرکت سیسکو برای این که هر فرد بتواند بسته به علایق و نیازهای محیط کاری خود آموزش ببیند، گرایش های مختلفی را در نظر گرفته است. دانشجو قبل از شروع یادگیری شبکه ابتدا گرایش مورد نظر خود را انتخاب میکند و از همان ابتدا وقتی می خواهد با اولین دوره شبکه آموزش و یادگیری را شروع کند، آن دوره را در گرایش خود آموزش می بیند. در واقع سیستم آموزشی سیسکو به صورتی است که هر دوره آموزشی مانند CCNA دارای چند نسخه مختلف می باشد. یعنی دوره CCNA برای گرایش های مختلف متفاوت خواهد بود و شما CCNA را در گرایش انتخابی خودتان یاد میگیرید.

با این توضیحات، اولین و مهمترین مسئله در شروع آموزش شبکه سیسکو، انتخاب گرایش صحیح و متناسب با شغل مورد نظر دانشجو میباشد. دانشجو باید با در نظر گرفتن شغل مورد علاقه خود، گرایش صحیح را انتخاب نموده و از پایین ترین سطح آن گرایش شروع به یادگیری نماید.

گرایش های سیسکو در حال حاضر عبارتند از:

 • Collaboration

 • CyberOps

 • Data Center

 • DevNet

 • Enterprise

 • Security

 • Service Provider

برای آموزش شبکه از کجا شروع کنم؟


فرآیند یادگیری شبکه در سیستم آموزش سیسکو ، چهار مرحله دارد:

 1. انتخاب مسیر

 2. یادگیری و مطالعه

 3. آزمون

 4. دریافت گواهی

انتخاب مسیر


برای انتخاب مسیر شما باید با سطوح یا مدارج و همچنین گرایش های سیسکو آشنا می شدید که در بخش های قبلی مقاله این اتفاق افتاد. حالا وقت ان رسیده که شما مسیر آموزشی خودتان را انتخاب کنید. برای انتخاب مسیر آموزشی باید شما را با نقشه راه (Roadmap) دوره های سیسکو آشنا کنیم. این نقشه مانند نقشه سفر است و دقیقا مشخص میکند که شما در مسیر آموزشی که خواهید داشت از کجا شروع میکنید ، چه دوره هایی را سپری میکنید و به چه مدارجی میرسید.

با بروزرسانی دوره های سیسکو در سال ۲۰۲۰، تغییراتی در مسیر شغلی یا همان نقشه راه دوره های شبکه سیسکو اعمال شد. برای مثال نام دوره CCT قبلاً CCENT بود یا سطح Architect که قبلا آخرین سطح از درجات سیسکو بود در این بروزرسانی حذف  شد و تغییرات دیگر.

در عکس زیر نقشه راه دوره های سیسکو به تصویر کشیده شده است:

یادگیری و مطالعه دوره های سیسکو


برای یادگیری سیسکو شما دو راه دارید:

 • دوره های حضوری شبکه
 • دوره های ویدئویی شبکه

دوره های حضوری شبکه


راه اول این است که دوره های حضوری را انتخاب کنید. هزینه دوره های حضوری سیسکو در هر موسسه بسته به کیفیت آموزش و پارامترهای دیگری تعیین می شود ولی در اکثر موسسات هزینه دوره های شبکه حضوری بیش از اندازه بالا بوده و پرداخت این هزینه ها از عهده اکثر دانش پذیران خارج است.

دوره های ویدئویی شبکه


راه دوم استفاده از دوره های ویدئوی برای یادگیری شبکه است. دوره های ویدئویی اگر استاندارد باشد. ویدئوی آموزشی باید به صورت اختصاصی تهیه شده باشد و ویدئوی ضبط شده کلاس یا ویدئوی ضبط شده وبینار (کلاس آنلاین) نباشد. چرا که در اینصورت مثل این است که شما از جلوی در یک کلاس داخل کلاس را نگاه کنید و هیچ مشارکتی در آن کلاس نداشته باشید. متأسفانه مشاهده می شود که برخی مراکز، ویدئوی ضبط شده یک کلاس حضوری یا یک کلاس آنلاین (وبینار) را به فروش می رسانند. مطمئنا چنین محتوایی هیچ ارزش آموزشی نداشته و نتیجه ای جز اتلاف وقت نخواهد داشت. ویدئوی ضبط شده از کلاس فقط برای کسی مفید است که موفق نشده یک تایمی از کلاس را حاضر شود و بتواند بعد از کلاس، ویدئوی ضبط شده کلاس را مشاهده کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *