برای پیکر بندی اولیه سوئیچ ویا روتری که خریداری می کنید باید بدانید که چگونه به آن متصل شوید.

روش های اتصال 

۱/ اتصال از طریق وب:

اخیرا همه سوئیچ ها و روتر هایی که خریداری میکنید، با یک ip پیش فرض که پیش تر پیکر بندی شده است، همراه هستند و اتصال از طریق وب (پروتکل HTTP) به آدرس IP مورد نظر امکان پذیر است . معمولا این روش تنها روش اتصال به همه دستگاهایی است که حتی قابلیت پیکربندی از طریق command را ندارد. روش اتصال وب ، روش مرسومی نیست و در این مقاله قصد نداریم به جزئیات آن بپردازیم.

۲/اتصال از طریق console:

از خصوصیات اتصال در این روش می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

   ۱. برای نخستین بار معمولا از این روش به سوئیچ و یا روتر متصل می شود تا با تنظیم از طریق یکی از  پروتکل telent و یا SSH امکان پذیر میشود.

 ۲. برای اتصال در این روش در این روش، حضور فیزیکی در کنار دستگاه ضروری است . زیرا پورت کنسولی    پورتی است که قابلیت اتصال با استاندارد فیزیکی مربوط می شود . مسافتی که در این استاندارد پشتیبانی می شود کمتر از ۲۰ متر است لذا حضور فیزیکی در کنار دستگاه ضروری بوده و از اتصال از راه دور امکان پذیر نیست .

۳.اتصال همزمان بیش از یک نفر به دستگاه با این روش امکان پذیر نیست.

۴. عملیات رفع اشکال سطح پایین مانند reset کردن پسورد فراموش شده (password recovery) و باز گرداندن سیستم عامل پاک شده (IOS recovery) ، به اتصال با روش کنسول نیاز دارد .

برای اتصال از طریق کنسول (و یا استاندارد فیزیکی RS-232)به کابل کنسولی و کامپیوتری که به پورت سریال (RS-232) مجهز باشد نیاز داریم، همچنین وجود نرم افزاری که قابلیت اتصال از طریق RS-232 را روی کامپیوتر فراهم کند نیز لازم است (terminal emulator)

–کابل کنسول ، همان کابل rollover است، کابل زوج سیم مسی در صورتی که به صورت زیر چیده شود به جای کابل کنسول  قابل استفاده خواهد بود .

معمولا در یک طرف این کابل از کانکتور rj45 برای اتصال به سوئیچ و یا روتر استفاده می شود طرف دیگر این کابل نیز کانتکتور DB-9 است که جهت اتصال به پورت سریال کامپیوتر استفاده می شود 

اخیرا هر دو طرف کابل کنسولی که همراه دستگاه است به کانکتور RJ45 مجهز است به همراه کابل یک مبدل RJ45 به DB-9 نیز وجود دارد که قابلیت اتصال کامپیوتر به سوئیچ و یا روتر را فراهم می کند .

توضیح: در برخی از دستگاه های CISCO مانند ASAو MARS دو پورت کنسولیکی به شکل RJ45 به DB-9 وجود دارد ، لذا اتصال با هر یک از دو کانکتور در طرف دستگاه امکان پذیر است . بدیهی است که مستقل از شکل کانکتور ،استاندارد فیزیکی اتصال RS-232 است.

۳/ اتصال از طریق VTY:

اتصال از طریق VTY (virtual terminal type) همان اتصال از راه دور با دو پروتکل telnet (اتصال نا امن)و یا SSH  (اتصال امن) که روی بستر IP امکان پذیر می گردد.

بدیهی است که در اتصال از این روش  ، دستگاه مورد نظر باید پیش تر به آدرس IP  مجهز شده و به بستر IP متصل است .

نکته:دستگاه باید پیشتر به بستر IP متصل شده باشد.

۴/اتصال از طریق AUX:

این روش اتصال معمولا تنها در روتر ها امکان پذیر است . تصور کنید که اتصال از راه دور برای شما امکان پذیر نباشد . به عنوان مثال بستر اینترنت شما قطع شده است . در  ضمن روتر در شهر دیگری قرار و لذا حضور فیزیکی امکان پذیر نیست . تنها روش اتصال AUX خواهد بود . پورت AUX نیز همانند پورت کنسول از همان استاندارد فیزیکی RS-232 استفاده میکند.در حقیقت پورت کنسول و AUX دقیقا یکسان است و تنها برای کاربردهای مختلف در نظر گرفته شده و به جای هم قابل استفاده هستند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *